czwartek, 23 maja 2019

"Przemiany ludzkiego ciała" Gavin Francis

Żyć - to nieustannie się zmieniać. Gavin Francis, lekarz i pisarz, w swej nowej książce opisuje transformacje zachodzące przez całe ludzkie życie, sięgając po przykłady z własnej praktyki lekarskiej i historii medycyny, ale także sztuki, literatury, mitów i magii. Opowiada o tak niezwykłych przemianach, jak gigantyzm, kastracja, halucynacje czy "wilkołactwo", ale też o zmianach, przez które przechodzimy wszyscy: o śnie i śmiechu, o narodzinach i śmierci, o dojrzewaniu i starzeniu się.

Każdy pacjent i każdy przypadek medyczny staje się dla Fracisa okazją do zgłębiania fascynujących przemian i tajemnic ludzkiej natury. Opisy procesów fizjologicznych przeplata zgrabnie wspomnieniami i anegdotami, tworząc wielowymiarowe, pouczające i zarazem zaskakujące dzieło dla szerokiego grona czytelników.

Od dłuższego czasu nie czytałam takiej książki. Dowiadujemy się z niej różnych ciekawych rzeczy, takich jak, że gdy mamy problem z porfirynami istnieje możliwość zaburzeń czucia, niedowłady, psychozy oraz napady padaczkowe. Można także odczuwać to jako wrażliwość na słońce, dlatego kiedyś mówiono, że ktoś przeszedł transformację w wilkołaka.

Kolejną ciekawostką są połączenia zmysłów w mózgu. Sygnały z oczu przechodzą przez tylną część mózgu i są odbierane kilka centymetrów ponad kręgami szyjnymi. Wiadomo powszechnie, że wszystko w ludzki ciele jest ze sobą połączone.

Autor opisuje i rozwiązuje medyczne mity, które od zawsze były między nami. Począwszy od transformacji w wilkołaka po anoreksję przez gigantyzm połączony z śmiechem, a skończywszy na śmierci.

Jeżeli nikt z Was jeszcze nie miał styczności z autorem to bardzo zachęcam do przeczytania i zobaczenia oczyma wyobraźni różnych ciekawostek na temat ludzkiego ciała.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia